Ryzyko zgonu płodu po zakażeniu wirusem grypy pandemicznej lub po szczepieniu AD 7

Kobiety w ciąży w Norwegii otrzymują bezpłatną opiekę prenatalną i rodzą bezpłatnie w szpitalach. Podczas pandemii szczepionki były oferowane wszystkim norweskim mieszkańcom bezpłatnie lub za niewielką opłatą administracyjną. Jest więc mało prawdopodobne, że koszt lub dostępność wpłynęły na status szczepień u kobiet w ciąży. Dane dotyczące rejestru urodzeń okazały się mieć odpowiednią ważność, 24, 25 i jest mało prawdopodobne, aby miały one wpływ na status szczepień. Jeśli jednak świadomość potencjalnego ryzyka po szczepieniu spowodowała większą liczbę zgłoszeń dotyczących wczesnych strat u kobiet zaszczepionych niż u kobiet niezaszczepionych, niepożądane skutki szczepionki mogły być przeszacowane, a potencjalne skutki ochronne nie doszacowane. Rejestracja szczepień była obowiązkowa, chociaż około 10% z 2,43 milionów dawek dystrybuowanych w Norwegii nie było zarejestrowanych. Jeśli niektóre kobiety, które zostały zaklasyfikowane w naszej analizie jako niezaszczepione, zostały zaszczepione bez rejestracji, korzyści wynikające ze szczepienia mogą być większe niż szacujemy.
Nasze szacunki mogą być mylące, jeśli kobiety ze znanymi czynnikami ryzyka zgonu płodu (np. Cukrzyca lub przebytą wcześniej śmierć płodu) były mniej lub bardziej skłonne do zaakceptowania szczepienia. Zasięg szczepień był wyższy wśród kobiet z przewlekłymi schorzeniami i otyłych (grupy wysokiego ryzyka dla grypy) i niższy wśród kobiet palących, co wskazuje, że czynniki związane ze stylem życia mogły wywoływać skojarzenia. Jednak dostosowanie do znanych potencjalnych czynników zakłócających miało niewielki wpływ na stowarzyszenia.
Główna fala pandemiczna i okres szczepień znacznie się pokryły (ryc. 2), a kobiety mogły być narażone na grypę przed zaszczepieniem (lub zanim szczepionka stała się skuteczna), co mogło złagodzić ochronny wpływ szczepionki. Zastosowaliśmy trzy podejścia do oceny ekspozycji na wirusa grypy.
Po pierwsze, uzyskaliśmy dostęp do wszystkich zgłoszonych przypadków potwierdzonej laboratoryjnie grypy pandemicznej. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego wydał zalecenia dotyczące testów laboratoryjnych podczas pandemii. Do 20 lipca 2009 r. Lekarze zachęcani byli do częstego pobierania próbek. Po tej dacie, ze względu na ograniczone możliwości, zalecenia zostały zmienione w celu ograniczenia badań do grup priorytetowych, w tym kobiet w ciąży. Jednak zbyt mało kobiet było badanych w czasie ciąży, aby analiza śmierci płodu była znacząca.
Po drugie, uzyskaliśmy dane na temat kontaktów lekarzy prowadzących do rozpoznania grypy. Około 20 do 30% populacji Norwegii miało kliniczną grypę podczas pandemii26. W naszym badaniu kobiet, które urodziły się w 2009 lub 2010 roku, łącznie 8,9% otrzymało diagnozę grypy przez lekarza
[patrz też: lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, urolog po angielsku, wyciąg pershla ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: lekarz ubezpieczenia zdrowotnego urolog po angielsku wyciąg pershla